دربهای داخلی (اتاقی)

انواع دربهای داخلی (اتاقی):
دربهای اتاقی که در ساختمان ها به کار می روند انواع مختلفی دارند و به چند دسته اصلی تقسیم می گردند وهر کدام کارآیی و در عین حال زیبایی خاص خود را دارا هستند.


انواع دربهای اتاقی:

  1. درب HDF
  2. درب MDF
  3. درب HPL
  4. درب ABS
  5. درب PVC

درب هایی که در بالا نام برده شد ، رایج ترین دربهای تولیدی در ایران هستند و به جرات میتوان گفت ، دربهای HDF بخش عمده ای از بازار دربهای داخلی را از آن خود کرده اند.دلیل این موضوع را می توان در زیبایی و تنوع مدل در دربهای HDF دانست.
HDF:

دربهای HDF یا (HIGH DENSITY FIBER)، پرفروش ترین نوع از دربهای داخلی محسوب می شوند.دربهای HDF به دو صورت رنگ شده و خام در ساختمان ها به کار برده می شوند، نوع خام آن بدون رنگ می باشد و پس از تحویل رنگ آن بعهده مالک یا سازنده می بایست انجام شود اما نوع رنگ شده دربهای HDF که در کارخانه رنگ می شوند و از نظر نوع رنگ و سیستم رنگ آمیزی دارای کیفیت بالایی می باشند.
MDF:
این دربها یا(MEDIUM DENSITY FIBER)، بیشتر به جای آنکه در دربهای اتاقی مورد استفاده قرار بگیرند در دربهای ورودی ساختمان ها استفاده می شوند.به دلیل هزینه بالاتری که نسبت به دربهای HDF دارند سازندگان برای دربهای اتاقی و داخلی کمتر از این نوع دربها استفاده میکنند واستفاده از دربهای hdf را به صرفه تر می بینند.اما به دلیل آنکه دربهای MDF از استحکام بیشتری برخوردار هستند در دربهای ورودی ساختمان ها از آن ها استفاده می کنند در حالی که استفاده از دربهای HDF در محل ورودی ساختمان ها کار اصولی و عاقلانه ای به نظر نمی رسد.
HPL:
 دربهای HPL در واقع دربHDF با روکش ملامینه هستندو نسبت به دو مدل ذکر شده در بالا کم هزینه ترند.زیرا دربهای HPL بخاطر داشتن روکش ملامینه ،نیازی به رنگ شدن ندارند و درنتیجه مشتری   اضافه بهای رنگ شدن را دراین مدل پرداخت نمیکند.
در پروژه های انبوه سازی که نیاز می باشد تا در کمترین زمان ممکن تحویل دربها میسر شود بعلت سرعت بالای تولید درب HPL، این درب بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.این دربها معایبی نیز دارند ازجمله، کیفیت پایین آنها نسبت به دربهای HDF و MDF و... می باشد. معمولا دربهای HPL دوام خوبی ندارند و مدتی بعد مالک را دچار مشکل می کنند.
ABS:
دربهای ABS یا ضد آب ،امروزه کاربردبیشتری دارند.دربهای ضد آب ، درمقابل آب و رطوبت مقاومند و در ساختمان برای درب حمام و سرویسهای بهداشتی مورد استفاده قرارمی گیرند.در این دربها رویه ضد آب ،بر روی کلاف چوبی پرس شده ، که مانع ازعبور آب و رطوبت به ساختمان داخلی درب می شود.بدلیل اینکه نمیتوان رویه ABS را دور تا دور کلاف درب نیز پرس کرد، در مقابل آب و رطوبت آسیب پذیر است باین خاطر دور تا دور کلاف با مایعی به نام رزین پوشانده می شود تا درب از هر نظر عایق رطوبتی باشد. مهمترین عیب این دربهااین است که ساخت شان زمان بر میباشد.
PVC:
 این نوع که برای دربهای اتاقی مورد استفاده قرارمی گیرد،همان درب HDF و MDF با روکشPVC می باشد.روکش های PVC تاحدودزیادی مقاوم در برابر رطوبت و آب هستند و میتوانند انتظارات گروهی را که هم  زیبایی درب  وهم دربی مقاوم در برابر رطوبت برایشان ملاک انتخاب است، را برآورده کنند.از فاکتورهایی که در انتخاب این نوع دربها مهم است اینکه به هیچ عنوان در محل نصب، درب نباید در مقابل نور وحرارت مستقیم خورشید قرار بگیرد زیرا به مرور زمان بر اثر حرارت روکش PVC از کلاف درب جدا شده و در اصطلاح خودش را می اندازد